Haberler

ABD Dışişleri Bakanı’ndan Huawei Açıklaması

Huawei’nin, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan bir yürütme emri uyarınca, artık hiçbir Amerikan şirketi ile iş yapmasına izin verilmiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kısıtlamaların telefon üreticisinin siber-casusluk için Pekin hükümeti tarafından kullanılmasının bir sonucu olduğunu açıkladı.

Pompeo, Fox Business’a yaptığı açıklamada “Şirketlerimiz Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ile işbirliği yapıyor. Yani, yasalarımıza uyuyorlar. Ancak hiçbir başkan bir Amerikan özel şirketini yönetmez. Çin’de bu çok farklı. Onlar sadece farklı bir kurallar dizisi altında faaliyet gösteriyorlar. Huawei, Çin hükümetinin bir aracı. Derinden bağlılar. Amerikalıların anlaması zor bir şey.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  Çin'den Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Huawei ise Çin hükümeti için casusluk yaptığı iddialarını sürecin en başından beri net bir şekilde reddediyor. Huawei CEO’su Ren Zhengfei bir röportajında, ABD tarafından uygulanan bu yasağın, Huawei’nin Amerikalıların henüz geliştirmediği teknolojileri icat etmesinin bir sonucu olduğunu belirtmişti.

Huawei kullanıcılarının kaygılı bir şekilde takip ettiği bu gelişmelerin nasıl sonuçlanacağı büyük merak konusu olmaya devam ediyor.

Kaynak
Fox Business
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı