Yazıhane

5G Nedir?

Neler Var?
  • 5G Nedir?
  • 5G ne zaman çıkacak?
  • 5G Özellikleri
  • 5G Hızı Ne Kadar Olacak?

Henüz ülkemizde aktif olarak kullanıma geçmediğimiz fakat yakın gelecekte kullanmamızın kaçınılmaz olduğu 5G nedir.Bu yazımızda size gereksiz bilgiler olmadan kısa ve anlaşılır bir şekilde 5g’nin özelliklerinden bahsedeceğiz.

5G Nedir?

Mobil internet standartı olan 5G ağlar bizlere daha yüksek hızlar sunacak. En yeni ağ teknolojiler ve son araştırmalar 5G ile bir arada olacak ve hız olarak 1GBps hızlarına ulaşıcak. Bu sayede büyük miktarda veri taşıması için gereken altyapı sağlanacak ve daha akıllı, daha birbirine bağlantılı bir dünya karşımızda olacak.

5G ne zaman çıkacak?

5G teknoljisini kullanacak ilk ülke ABD. İlk etapta 3 eyalet bu teknolojiyi kullanacak. Bu eyaletlerden ikisi ABD’nin Teksas bölgesinde bulunan Dallas ve Waco iken, diğeri Atlanta eyaletinin merkezi olan Georgia metropolünde kullanılmaya başlanacak.

Bir televizyon programına konuk olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan;

“Türkiye’de 4.5G’yi kullanan yaklaşık 51 milyon kullanıcı bulunduğunu ve 5G konusunda da artık dünya ülkelerinin peşinden gitmeyi değil, dünya ile eş zamanlı olarak uygulamayı ve gerektiğinde yurt dışına ihraç edecek hale gelebilmeyi hedeflediklerini belirtti. 5G teknolojisinin ülkemizde uygulamaya girmesi ile birlikte endüstri uygulamalarının çok daha gelişeceğini ve akıllı ulaşım sistemleri için çalışmaların hızlanarak uygun bir altyapı kurulacağını ,2020’de 5G teknolojisini Dünya ile birlikte aynı anda Türkiye’de de kullanılmaya başlanacağının müjdesini verdi.

5G Özellikleri

  • Daha hızlı indirme ve upload hızları.
  • Daha akıcı online içerik yayını.
  • Yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar.
  • Daha güvenilir mobil bağlantılar.
  • Iot cihazların bağlantısında gelişim.
  • Otonom sürüşlü arabalar ve akıllı şehirler de dahil olmak üzere gelişmiş teknolojilerde artış.

 

5G Hızı Ne Kadar Olacak?

3G, saniyede 28 Megabit hız sunmaktaydı. Bu hız 4G‘de 100 Megabit seviyelerinde. 5G teknolojisinde ise 1000 Megabit üzerinde hızlara ulaşabilecek.

 

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı