Haberler

3D Yazıcı Teknolojisi ile Gerçeğe Çok Yakın Yapay Organ Üretildi

Minnesota Üniversitesi liderliğindeki araştırma ekibi, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile  gerçek organların anatomik yapısını, mekanik özelliklerini ve görünümünü  taklit eden   gerçek benzeri yapay organ modelleri ürettiler. Entegre yumuşak sensörler içeren bu hastaya özel organ modelleri, dünya çapında binlerce hastada cerrahi sonuçları iyileştirmek ve pratik ameliyatlar için kullanılabilme olanağına sahiptirler.

Mevcutta kullanılan  çoğu 3D baskılı organ modeli sert plastik veya kauçuk kullanılarak üretilmiştir. Bu, ameliyat sırasında organın fiziksel davranışının doğru bir şekilde öngörülmesi ve replikasyonu için uygulanmasını sınırlar. Bu organların biyolojik muadilleriyle karşılaştırıldığında görünümlerinde ve  hissettirdikleri konularında önemli farklılıklar vardır. Bu organları kesmek veya dikmek oldukça zor olabilmektedir.

Bu çalışmada ise; araştırma ekibi üç hastanın prostatlarından MR incelemeleri ve doku örnekleri aldı. Araştırmacılar dokuyu test etti ve her bir hastanın prostat dokusunun mekanik özelliklerine tam olarak uyması için “ayarlanabilen” özelleştirilmiş silikon bazlı mürekkepler geliştirdi. Bu benzersiz mürekkepler Minnesota Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından özel olarak hazırlanmış bir 3 boyutlu  yazıcıda kullanıldı. Ardından araştırmacılar, yumuşak, 3D baskılı sensörleri organ modellerine bağladılar ve sıkıştırma testleri sırasında ve çeşitli cerrahi aletlerin uygulanmalarında bu model prostatların tepkisini gözlemlediler. Bu sensörler cerrahlara dokuya zarar vermeden ameliyat sırasında ne kadar güç kullanabilecekleri konusunda gerçek zamanlı geribildirim verebilmektedir. Gelecekte araştırmacılar, bu yeni yöntemle daha karmaşık organların, birden fazla mürekkep kullanarak, 3B olarak gerçekçi modelleri basmayı umuyor.

 

 

 

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı