Lügat

3D Yazıcı Teknolojisi Nedir ?

3D yazıcı teknolojinin tarihçesi,çalışma prensibi ve geleceği hakkında herşey...

Geleneksel talaşlı imalat yöntemleriyle bir parça üretmek istediğinizde, arzu edilen geometriden daha büyük ölçülerdeki bir parçayı alıp, adım adım fazlalıklarını traşlayarak parçaya son şeklini vermeniz gerekir.Fakat son yıllarda, çıkarmalı yöntemlerden farklı bir üretim anlayışının yavaş yavaş bir çok sektörde  kendine yer bulmaya başladığını görüyoruz. Üç boyutlu yazıcı teknolojisi, bir çok farklı malzemeyi kullanarak üç boyut modeli katmanlarına ayırıp, tasarlanan modeli gerçek bir ürün olarak ortaya çıkarır. Bu teknoloji ile birlikte yaratıcı fikirler ve tasarımlar gerçek modellere, son ürünlere, parçalara ve prototiplere hızlı bir şekilde dönüşmektedir.

Tarihçesi

İlk 3D yazıcı tereolithography(SLA) teknolojisi kullanılarak Charless Hull tarafından 1984 yılında ortaya çıkmıştır. 1986 yılında 3D Systems adlı ilk 3D yazıcı şirketinin kurulmasıyla hızlı prototiplemenin temelleri atılmıştır. 90’lı yıllarda bu teknoloji hızla ilerlemiş, Massachusetts Institute of Technology’de geleneksel 2D yazıcı injet teknolojisi kullanılarak ilk renkli baskı alınmıştır. Günümüzdeki geleneksel 3D yazıcıların büyük kısmı ilk düşük maliyetli yazıcılardan  RepRap projesini baz almıştır. RepRap projesi acik kaynak 3D yazıcılarda devrim niteliği taşımaktadır ve günümüzde 3D yazıcıların yaygınlaşmasında kilometre taşı olarak görülmektedir.

Çalışma Prensibi

Üretilecek ürün 3 boyutlu tasarım programları (CAD) ya da 3 boyutlu tarama sistemleri ile bilgisayar datası oluşturulur. Oluşturulan model genellikle STL dosya formatına çevrilerek 3D baskı sürecine geçilir. 3D baskı işleminde obje katmanlar halinde üst üste serilerek oluşturulur. Günümüz teknolojisinde bu katmanlar plastik ergitme, laser sinterleme, sterolitografi gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Makinenin bu katmanlar sırasındaki takım yolunu takip etmesi için STL dosyası hazırlanmış model dilimleme yazılımı ile katmanlara ayrılır. 3D yazıcılarda  genellikle ABS, PLA ve benzeri termoplastik malzemeler kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  "Yerli Girişim" Zaxe sayesinde 60 ilde okullar 3D yazıcı ile tanıştı...

Kullanım Alanları

Günümüzde üç boyutlu yazıcı teknolojisi mücev­her, endüstriyel ve mimari tasarımlarda, yapı işlerinde, otomotiv sanayisinde, hava-uzay, dişçilik ve tıp sektöründe, eğitimde, coğrafi bilgi sistemle­rinde ve farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarda bir ­çok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır.

Teknolojinin Geleceği

Bu teknolojik gelişimin ticaretin doğasını değiştireceği öngörülmektedir. Çünkü son kullanıcılar, diğer insanlardan ve şirketlerden ürün satın almak için ticaret yapmak yerine, kendi imalatlarının çoğunu yapabilme imkanı bulacaktır. Renkli ve çoklu materyaller üretebilen 3D yazıcılar,  fonksiyonel (elektronik) ürünlerin üretilebileceği bir noktaya kadar gelişmeye devam edecekler. Enerji kullanımı, atık azaltma, özelleştirme, ürün bulunabilirliği, ilaç, sanat, inşaat ve bilimler üzerindeki etkileriyle 3D baskı bildiğimiz gibi üretim dünyasını değiştirecek.

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı