Yazıhane

26 yaşında milyarder oldu! Kim bu Evan Spiegel?

ABD’nin batı sahilindeki Los Angeles bölgesinde ve Malibu’nun hemen doğusunda yer alan Pacific Palisades’de büyüyen Spiegel, iki avukatın en büyük oğlu. Annesi ve babası, Spiegel henüz lisedeyken boşandı.

Evan Spiegel babasının ayak izlerini takip ederek Stanford Üniversitesi’ne kaydoldu. Üniversite seçimi Spiegel’in hayatındaki en önemli anlardan birisiydi. Zira genç milyarder burada tanıştığı Bobby Murphy ve Reggie Brown ile Snapchat’i kurdu. Üniversitede bir ders projesi olarak başlayan Snapchat kısa sürede basit bir ödev olmaktan çıktı. Bu potansiyelin farkına varan Spiegel 2012 yılında bu projesine daha fazla zaman ayırabilmek için okuldan ayrıldı. Bir süre sonra Snapchat dünya basınına konu olan bir sosyal ağ konumuna gelmişti.

Henüz Snapchat yeni yeni ayakları üzerinde durmaya çalışırken Instagram’ı sadece 1 milyar dolara satın alan Facebook, Snapchat için 3 milyar dolarlık bir teklifte bulundu ancak Evan Spiegel bu teklifi reddetti. Bu olay da  Facebook ve Snapchat savaşının başlangıcı oldu.

Teknoloji haberlerinin yıldızı olma yolunda ilerleyen Spiegel, 2016 yılına geldiğimizde ünlü manken Miranda Kerr ile aşk yaşamaya başladı. Bu sebeple de magazin basının gündemine oturdu.

Geçtiğimiz günlerde Snapchat, Snap Inc. adı altında halka açık bir şirket haline geldi. Bugün Snap Inc.’nin 33 milyar dolarlık değeri ise Evan Spiegel’i dünyanın en genç milyarderlerinden biri yapıyor.

⇒ Sizce Snapchat popülerliğini devam ettirebilecek mi? | Düşüncelerinizi sosyal medya hesaplarımıza veya yorum kısmına  yazabilirsiniz.

 

 

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı