Yazıhane

2018’i Göremeyen Teknolojiler-İnternetin Tarafsızlığı İlkesi

Net neutrality, yani internetin tarafsızlığı ilkesi, servis sağlayıcıların internetinizle ne yaptığınızı irdelemeden her içerik için size eşit miktarda bant genişliği sunmasını sağlamakla yükümlüydü. İnternetin kimliğiyle birleşen bu ilke, bedava kedi fotoğrafları kadar onunla bağlaşık bir terimdi. Ta ki Aralık 2017’ye kadar… ABD’de Federal İletişim Komisyonu (FCC), resmen 2015’den beri var olan internet tarafsızlığı düzenlemelerini kaldırdırarak yerine internet özgürlüğü kararını getirdi.

İlginizi Çekebilir:  Net Neutrality (Ağ Tarafsızlığı) Nedir?

Bu kural interneti özgür kılsa da ne yazık ki tarafsız kılmıyor. Şuan için ABD’de tarafsızlık ilkesini kaldıran FCC’nin başındaki Ajit Pai’ye gösterilen inanılmaz nefret dışında henüz herhangi bir etkisini görmediğimiz bu karar servis sağlayıcıları tarafından benimsenirse, ABD’deki kullanıcıların çok daha hızlı yüklenen belirli içerikler ve olması gerekenden daha yavaş yüklenen sayfalarla karşılaşacak olması oldukça korkutucu.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı