Yazıhane

2018’i Göremeyen Teknolojiler-3D Televizyonlar ve Vertu

3D televizyonlar

Yeni bir teknoloji olup çokça sebepten ötürü 2018’i göremeyen teknolojilerden bir tanesi de 3D yani 3 boyutlu televizyonlar, küçük bir kullanıcı kitlesinden fazlasına hitap edemeyip firmaların teknolojiden tamamen uzaklaşmasına ve başka yollara dönmesine sebep oldular.

3D televizyonların başarısız birer ürün olmalarına yol açan en önemli sorunlardan bir tanesi de şüphesiz rahat kullanım için rahatsız gözlüklere ihtiyaç duyulmasıydı. Yeni nesil yüksek kaliteli görüntüleri ele aldığımızda hiçbir ekipmana gerek duymadan içeriğin keyfini çıkarmak varken kim plastik bir gözlük takmak ister ki? (Gözlük kullananlar, ben dahil, sözlerim bizi kapsamıyor.)

Vertu

Eğer insanlar bir saate 20 bin dolar harcıyorsa neden akıllı telefona da harcamasınlar ki? Bu düşünceye dayanarak kurulan İngiliz firması Vertu, lüks telefon tanımını tamamen farklı bir seviyeye çıkarmayı başarıp sevilmeme onuruna da erişti. Firmanın çıkardığı aşırı pahalı ve süslü telefonlarının çoğu maalesef akıllı telefon bile değildi. İnsanların bu cihazlara parası yetip alsa bile hiçbir işlevsellik vadetmiyor oluşları, firmayı tamamen yerin dibine soktu ve Vertu tam 178 milyon dolarlık borcun içine girdi. Temmuz ayında çöken firma 200 çalışanının maaşlarını ödeyemedi ve onları işsiz bıraktı. Firmanın sahibi ise yabancı değil, Hakan Uzan’dı.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı