Yazıhane

2017’de Bizi Neler Bekliyor

2017 tam bir teknoloji yılı olacak.Terabyte boyutunda SSD’ler,yeni manyetik hafızalar,Android’in yerine yeni bir işletim sistemi,akıllı hoparlörler vedaha fazlası yeni yılda bizi bekliyor.

Turbo SSD’ler verileri 10 GBit/s hızında okuyacak

SSD teknolojisi için bir hız sınırı var mı? 2017’de, en azından yeniden tanımlanacak: Samsung’un PM 1725a, saniyede bir milyondan fazla girdi / çıktı işlemi gerçekleştirebilecek. Seagate’in Nytro XP7200, verileri 10 GBit / s hızla okuyan bir SSD. Grafik kartları gibi,16 şeritli PCle düzenlemesiyle bağlanıyor. Sunucu raflarının sekiz şeritli üst sınırı bulunurken, daha önce dört şerit bilgisayarlar için üst sınırı temsil ediyordu.radyo-iletisimi

Radyo iletişimi GBit eşiğini geçecek

GSM operatörleri, LTE Advanced Pro için ağlarını hazırlıyorlar. Gelecek yaz GBit eşiğini kıracaklar. Servis sağlayıcıların tarife planlarını buna göre değiştireceklerini ve müşterilerine daha fazla veri hacmi sunmalarını bekleyebiliriz.

 

Yüksek hızlı trenlerde ücretsiz WLAN

Türkiye’de henüz geçerli olmasa bile Avrupa yüksek hızlı trenlerinde ücretsiz internet sağlamayı planlıyor. Böylece daha fazla iş adamı ve vatandaş, tren yolu ile seyahati seçenek olarak düşünmeye başlayacak. Uçakla iki saat boyunca internetten kopmak yerine, ve elbette havalimanında ki koşturmacaları da düşünecek olursak. Avrupanın bir ucundan diğerine gitmek için 4-5 saat boyunca internetten kopuk kalmak yerine, iş adamlarının 4-5 saatlik konforlu ve internetli bir hızlı tren yolculuğu sırasında işlerini de yapabiliyor olması, trenlere rağbeti yeniden yükseltecek.

İlginizi Çekebilir:  En hızlı internet hangi ülkede? Türkiye kaçıncı sırada?

wlan

Sanal gerçeklik başlıyor

Sanal gerçeklik gözlükleri 2016’da piyasaya çıkmıştı ancak bu süreç gözlüklerin yaygınlaşması ve oturması için kullanıldı.Asıl atılımın ise 2017’de yaşandığını göreceğiz.

sanal-gerceklik

2017’de hayat biçimi

2017’de akıllı evlerimizi seslerimiz aracılığıyla kontrol edeceğiz.Online satılan ürünler droneler ile evlere teslim edilecek ve tesla otomobilleride artık kış şartlarında da optimal çalışacak.

Drone ile kargo taşımacılığı

İlgili havacılık otoritelerinden onaylar zaten alındı. Google ve Amazon, sırasıyla ABD ve İngiltere’de otonom dronelar ile kargo dağıtımını da şu anda test ediyor. Bu hizmetlerin 2017’de artık müşterilerin kullanımına açılması bekleniyor.

drone-ile-kargo-tasimaciligi

Amazon ve Google’dan Akıllı Ev
Amazon ve Google, akıllı ev konusunda birbirleriyle rekabet ediyorlar. Echo ve Home isimli sistemler, akıllı hoparlör sistemlerine dayanıyor. Her iki cihaz da ses kontrolüyle çalışıyor ve yanıtlar yapay zeka sistemlerinden geliyor.

Echo bilgi sağlamak, sesli kitap okumak, mesajlar vermek, trafik bilgileri ve hava durumu bilgilerini sunmak. Amazon Prime ve Spotify’dan
müzik çalmak için Amazon’un Alexa Al sistemini kullanıyor. Phillips (Hue) ve Innogie tarafından üretilen cihazlar gibi lambalar. ışıklı anahtarlar ve termostatlar gibi bağlı cihazlar da kontrol edilebilir..

Home ise Google tarafından üretilen ve özellikleri hemen hemen aynı olan rakip bir ürün Google’ın yapay zeka asistanı, Chromecast ve Müzik gibi Google ürünleriyle uyumlu.

akilli-ev

 

 

 

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı