Yazıhane

18 yaşında Bitcoin Sayesinde Milyoner oldu! Erik Finman’ın Hikayesi?

12 yaşındayken okulda aldığı eğitimden mutlu olmayan Erik Finman, Stanford Üniversitesi mezunu olan anne ve babasıyla bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre;18 yaşına kadar kendi başına 1 milyon dolar kazanırsa ailesi onu üniversiteye gitmesi için zorlamayacaktı.Erik Finman’ın hikayesi de burada başlamış  oldu.

Erik Finman,büyükannesinin eğitimine katkısı olsun diye verdiği 1000 dolar civarındaki para ile 2011 yılında değeri 12 dolar olan Bitcoin’den 100 adet aldı. 2013 yılına gelindiğinde Finman’ın bu yatırımı 100 kat değerlendi. Aynı yıl sahip olduğu Bitcoin’leri satarak 100 bin dolardan fazla bir para kazandı.

100 bin dolar civarında bir sermayesi olan Finman yeni bir girişim arayışına  girdi. Ve yeni girişimi kendisi gibi okulu sevmeyen ve eğitimden memnun olmayanlara hitap eden Botangle isimli şirket oldu.Botangle’ın yoğun ilgi görmesi beraber Finman, şirketi büyütmek amacıyla risk sermayesi arayışına girdi. Bunun için en iyi yer teknolojinin kalbi Silikon vadisiydi.

Erik Finman, silikon vadisinin yolunu tuttuğunda henüz 15 yaşındaydı. Kendisine göre de yaşadığı en büyük problem yaşından dolayı küçümsenmesiydi.Finman aktardığına göre o dönem üst düzey bir Uber yöneticisi girişimini işe yaramaz olarak göstermek için oldukça çaba harcamış.Fakat bu da Finman’ı engelleyememiş.

İlginizi Çekebilir:  Bazı Özel Okulların Web Sayfalarında ‘Porno’ ve ‘Bitcoin’ Skandalı

Finman çabaları boşa gitmemiş ve Ocak 2015’te Botangle’a bir yatırımcı bulmuş. Yatırımcı, Finman’a 100 bin dolar ya da 300 Bitcoin (60 bin dolar)  teklif etmiş. Nakit bazında daha da az olsa da Finmann, bitcoin teklifini kabul etmiş. Finman’ın bu tercihinde de yanılmadığı zamanla anlaşıldı.Zira o gün aldığı 300 Bitcoin’in üstüne 103 tane daha eklemeyi başaran genç adam şimdilerde servetini 1 milyon doların da üzerine çıkardı.

Erik Finman şu anda NASA’nın yeni roket fırlatma projesi ELaNa programında danışman olarak çalışıyor. “Eğitim sistemi bu haliyle kimseye hiçbir şey katmıyor. Asla önermiyorum.” diyerek okula geri dönmemekte ısrarlı. Bitcoin’in değerinin de 100 bin ile 1 milyon dolar arasında bir seviyeye ulaşacağında ısrarcı.

18 yaşındaki genç milyoner dünyanın çeşitli yerlerinde konferanslar vermeye devam ediyor.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı