Haberler

15 Temmuz için Dünyanın En büyük Sanal Gerçeklik Organizasyonu Hazırlandı

15 Temmuz darbe girişiminin unutulmaması için İBB tarafından dünya çapında bir sanal gerçeklik projesi hayata geçiriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından Medya A.Ş, Bahçeşehir Üniversitesi ve Tatu Creative Studios ile birlikte hayata geçirilen projeyle 15 Temmuz gecesinde yaşananların unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.

Nasıl izlenecek?

Belirlenen fiziki mekanlarda vatandaşların sanal gerçeklik deneyimini yaşayabilmesi mümkün olurken, YouTube üzerinden oluşturulacak özel bir kanal, 360 derece görüntüleme sağlama imkânı sunan (Facebook, vimeo vb.) birçok ağ, Oculus Market ve ilerde hazırlanacak mobil uygulama gibi platformları da kapsayan birçok alanda projenin deneyimlenebileceği kaydediliyor.

15 Temmuz’la ilgili oluşturulan fiziksel ortamlar arasında müze gibi yapılar da bulunuyor; buralarda projenin konumlandırılıp, orayı ziyaret eden yerli ve yabancı herkese deneyimin yaşatılarak olabilecek en doğru mesajın verileceği bilgisi paylaşılıyor. Dijital/fiziksel tüm platformların ortak noktası ise belli bir zamanda değil, her zaman izlenebilme özelliğine sahip olmaları.

Yabancı dil seçenekleri de olacak

Projenin sosyal ve psikolojik anlamda 15 Temmuz’daki ihanet girişiminin unutulmamasında önemli rol üstlenmesi ve bu algının sürekli canlı tutulması hedeflenmesinin yanı sıra sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da sunulması, algının doğru şekilde yönetilmesi, projenin öne çıkan amaçları arasında konumlanıyor. Projenin İngilizce seslendirme seçeneği de dahil olmak üzere çeşitli dil destekleri ile birlikte yabancıların kullanımına sunulacağı ifade ediliyor.

İlginizi Çekebilir:  IKEA’nın yeni uygulamasıyla mobilya almadan evinizde görün
Dünyanın en büyük sanal gerçeklik projesinin öne çıkan detayları
 • VR Çekimler için özel olarak hazırlanmış , 6 bin m2’yi aşkın bluebox stüdyo
 • 220 kişilik cast ve toplam 320 kişilik çalışma ekibi, sahada anlık 32 kişilik yönetim, görsel efekt test ekibi ile dev bir kadro.
 • Özel üretim dünyanın en iyi sanal gerçeklik ve 3D çekim yapabilen cinematic VR kameralarında birisi ile gerçekleştirilen çekimler.
 • Sanal gerçeklik’le beraber 3 boyutlu (3d stereoscopic) görüntü teknolojisi de aynı anda kullanılmıştır.
 • 4 vince ayrı ayrı monte edilmiş dev ışık adaları. 3 metrede bir monte edilmiş soft light’larla sanal gerçekliğe özel ışıklandırma sistemi.
 • Ölçeklendirilmiş 15 Temmuz Şehitler Köprüsü dekoru.
 • Özel efekt, gerçek mermi patlamaları, dublörler ve yerden seken havalı mermi set-up’ıyla gerçeklik hissi
 • Profesyonel oyuncu koçları, silah ve mühimmat danışmanları, profesyonel aktörlerden oluşan deneyimli bir ekip.
 • Gerçek boyutlu köprü-gişe maketi, dramatic ışık set-up’ı.
 • Fiziksel dekor unimoglar, tank, toma, araç ambulansı, mobil dekorlar, beton bariyerler ve yol çizgilerini de içeren sahneler.
 • Yüksek kare çekim ve Sanal Gerçeklikte ağır çekim tekniği.

15 Temmuz 2017 Cumartesi günü yayına alınacak “15 Temmuz Şehitler Köprüsü VR” projesi ile ilgili tüm gelişmeleri @ibbteknoloji Twitter adresinden öğrenebilirsiniz.

Bakınız: Facebook’tan 15 Temmuz Çerçevesi

 

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı