Eğitim Şart

100 Yıllık Japon Animasyon Filmleri Artık İnternet Ortamında

Animasyon film tarihlerinin 100. yılını kutlayan Japonya, animasyon filmlerinin meraklıları ve bu alanda çalışan tarihçiler için 1917 ile 1941 arasında çekilmiş tarihsel arka planı gösteren ve oldukça geniş, animasyon filmler arşivini kullanıcıların erişimine açtı.

Japonya Ulusal Film Merkezi’nin erişime açtığı arşivin internet sitesi her ne kadar Japonca olsa da, İngilizce sayfası da mevcut ve sessiz filmler dışındaki filmler İngilizce altyazılı olarak sunulmakta. Kullanıcıların “yönetmen”, “tür”, “çekim tekniği”, “filmler içinde hâkim karakterlere” göre aramalar yapabilecekleri bu muazzam arşiv, meraklılarının zamanını çalacak gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir:  En hızlı internet hangi ülkede? Türkiye kaçıncı sırada?

Japonya Ulusal Film Arşivi Merkezi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IGN Türkiye

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı