Otolugat

1.5 milyon Euro’luk Elektrikli Otomobil Carmen

Tasarımı ve performansı ile etkilediği kadar fiyatı ile de etkileyen Hispano Suiza Carmen ile ilgili tüm bilinenler..

Hispano Suiza Cars, Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapacağı tanıtımdan önce pek çok teaser paylaşmıştı. 19 adet üretilecek olan elektrikli Hispano Suiza Carmen, tasarımı ile Cenevre Otomobil fuarı öncesinde heyecan yaratmıştı.

Tamamen elektrikli olan Hispano Suiza Carmen’in, iki arka tekerde bulunan elektrikli motorları 1005 beygir gücü üretebilirken T şeklindeki lityum iyon bataryası aracın 400 kilometre menzile sahip olmasını sağlıyor.

Tabi ki bu rakamlar Carmen’in 0-100 km/sa hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlamasına olanak sağlıyor. Elektronik olarak limitlenen azami hızı 250 km/sa olurken, Carmen ürettiği tüm gücü sadece arka tekerlerine iletiyor. Üretici arka kısmı kontrol altında tutabilmek için pek çok mühendislik hilesi kullanmış.

1690 kilogram ağırlığa sahip olan Carmen’i segmentindeki Tesla Model S ve Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid gibi modeller ile kıyasladığımızda, araç bir anda hafif siklet kategorisine geçiyor. Yoğun karbon fiber kullanımı Carmen hafiflemeyi başarmış durumda.

İlginizi Çekebilir:  Jaguar XJ Üretimi Sona Eriyor

Tasarımı ile ilk bakışta 1930’ların Hispano Suiza modellerini andıran araç özellikle 1938 model H6C Dubonnet Xenia’yı anımsatıyor. Bu aracı daha önce duymamış olmanız normal zira kendisinden sadece 1 adet üretildi.

Mühendisler Carmen’in geniş ön kısmını tasarlarken aerodinamik verimliliğin ikinci planda kalmamasını sağlamış. Difizörleri ve diğer aerodinamik parçaları ile .325 sürtünme katsayısına ulaşan araç, Koenigsegg Agera RS ve Ferrari F12’den bile yüksek bir aerodinamik katsayıya sahip.

Kabininin içerisinde elle dikilmiş deri ve Alcantara kullanılan Carmen, ahşap ve alüminyum detayları ile oldukça şık görünüyor. Carmen, 10.1 inçlik dokunmatik ekranı ve bilgi eğlence sistemi sayesinde bir 21. yüzyıl aracının içerisinde olduğunuzu hatırlatıyor.

Hispano Suiza Cars sadece 19 adet Carmen üretecek. Araçların fiyatı ise 1.5 milyon Euro’dan başlıyor. İlk modeller 2020 yılında teslim edilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı